Przelew w podzielonej płatności

|
Grupa Doradcza KDRC

Zapłata VAT do US z rachunku VAT odbywa się przelewem podatkowym – wyjaśnił resort finansów.

Od 1 lipca br. bank/SKOK – realizując przelew podatkowy dotyczący zapłaty VAT do urzędu skarbowego – zawsze w pierwszej kolejności pobiera środki z rachunku VAT.

W związku z tym zapłata VAT do urzędu skarbowego, tak jak dotychczas, dokonywana jest z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza podatkowego, np. VAT-7, VAT-7K.

Zapłata VAT do urzędu skarbowego nie może być zatem realizowana komunikatem podzielonej płatności. W przypadku użycia komunikatu podzielonej płatności do zapłaty podatku w VAT do urzędu skarbowego, przelew zostanie zwrócony do nadawcy.

Ministerstwo Finansów przypomniało też, że przelew w podzielonej płatności nie jest możliwy na rachunek ROR. Zapłata w mechanizmie podzielonej płatności (MPP) jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tylko do takich rachunków bank/SKOK prowadzi rachunek VAT, czyli rachunek przeznaczony dla rozliczeń w mechanizmie podzielonej płatności.

W związku z tym, jeżeli nabywca towaru lub usługi dokonuje przelewu w podzielonej płatności na rachunek wskazany przez kontrahenta i ten rachunek jest rachunkiem typu ROR, wówczas taki przelew zostanie odrzucony, a płatność nie zostanie zrealizowana.

W Ministerstwie Finansów 25 lipca 2018 r. odbyło się webinarium pt. „Mechanizm podzielonej płatności w praktyce” przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy mogą stosować MPP do płatności za towary lub usługi. Warsztat online cieszył się dużym zainteresowaniem – jednocześnie śledziło go blisko 700 osób, zanotowaliśmy też ok. 3 tysiące odtworzeń. Webinarium można obejrzeć na kanale You Tube MF. Odbyło się ono w ramach kampanii „Bezpieczna transakcja”.